Hayal Kurmayı Bırakmayın

Hayal kurmak belki de insanlık tarihinin en eski ve en değerli becerilerinden biridir. İnsanlar önce hayalini kurdu, sonra yaptı. Mesela uçağı ilk bulan Wright kardeşleri düşünün. Onlar da ilk önce hayal ettiler. Gökyüzünde bir kuş gibi salınmayı düşündüler belki de hayallerinde, sonra bunu projeye döktüler, araştırdılar, geliştirler ve sonuçta prototipini yaptılar. Ellerine somut olarak aldılar hayallerini. Nasıl ki siz şimdi şu veya bu üniversiteye girmeyi hayal ediyorsanız, sınava girdiğinizde sizler de bunu projeye çevirmiş olacaksınız. İşin en güzel yanı da sonuç kısmı olacak. Üniversiteyi bitirip elinize diplomayı aldığınızda da sizde hayalinizin prototipini elinize almış olacaksınız. Tabii bu demek olmuyor ki hemen uçacaksınız. Asıl macera ondan sonra başlıyor.

Bir çok kez hayaIIer başIangıçta imkansız görünür, daha sonra oIası ve yeterince istekIi oIunursa, sonunda kaçınıImaz oIurIar.

Chiristopher Reeve

Hayal kurmak yapmanın yarısıdır derler. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden önce orayı Osmanlı topraklarına dahil etmenin hayalini kurdu. Edison ampülü icat edemediği her seferinde, onu bulduğunun hayalini kurdu. Eğer o hayal ile yaşamasaydı sizce 1000 kez dener miydi? Düşünsenize 999 kez deniyorsunuz ve başaramıyorsunuz. Fakat sonucunda başaracağınıza olan inancınız sayesinde yılmadan devam ediyorsunuz ve sonuç tam da düşündüğünüz gibi.

Tebrikler Başardınız

Ne güzel bu kelimeyi duymak değil mi? Başardınız. İşte tam o sırada bütün teriniz kuruyor ve yerini bir ferahlığa bırakıyor. Artık sizin için belki de yük olmaya başlayan umutsuzluk, stres ve kaygıdan uzaklaşıp onları bir daha görmeyeceğiniz bir yere kaldırıyorsunuz. Çünkü siz inanınca başarmayı öğrenmiş olacaksınız bu yolun sonunda. Aslında bu sınava hazırlık süreci sizin bir tek üniversiteyi kazandığınız bir zaman olmayacak. Aynı zamanda sizin bir şeyi gerçekten istediğinizde nasıl başarmanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız. Böylece ilerideki zamanlarda diğer hedefleriniz için neler yapmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. O yüzden bu değerli zamanınızın ve yaşınızın değerini bilin.

Biz Matedor Akademi olarak sizlerin hayallerine ortak olmak ve onları gerçekleştirebilmenize destek oluyoruz. Sizlerden aldığımız bu güç ile büyüyerek ilerliyoruz.

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Fırsat Demek

Aralık ayının son demlerini yaşarken, yeni bir yılın bitmesi ile oluşan sınav stresinin de artması aslında çoğu öğrencinin de yaşayabileceği olağan bir durumdur. Peki olaya bir de farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz?

   Araştırmalara göre; stresin temelde 2 ana seviyesi vardır.

1. Seviye stres

Gelişmemiz, ilerlememiz için gerekli ve motive eden bir yapıda olsa da, diğer seviyedeki streslerin bizlere zarar verdiğini, uzun süreli strese maruz kaldığımızda ise, beynimizin zarar gördüğü, bilim insanları tarafından tespit edilmektedir.

2. Seviye stres

Biz insanların sağlıklı düşünmesini engelleyecek bir şekle dönüşmeye başlar. Seviye yükseldikçe mantıklı düşünemediğimiz gibi, bildiklerimizi hatırlamamız zorlaşmaktadır.

Buna hepimizin başına gelmiş olan bir örneği verebiliriz. Sınav stresinden yanlış cevap verdiğimiz sorunun, doğru cevabını, daha salondan çıkar çıkmaz, arkadaşlarımız ile konuşurken hatırlarız. Buradaki etken, sınav stresinin, hatırlamayı zorlaştırmasındadır.

    Klişeleşmiş, ‘yeni bir yıl için yeni bir sayfa açın’ sözlerini ben de tekrar etmek istemiyorum. Sadece üzerinde özellikle durmak istediğim konu; ister günlerden pazartesi olsun, ister yılın başı olsun, siz kendinize yeni bir alışkanlık kazanmak, yeni bir değer yaratmak için bu günleri beklemeyin. Bu konuda ısrarcı olanlara da iyi haberim var. Bir kaç gün içinde yeni bir yıl doğacak. Tertemiz daha üzerine hiç yazılmamış. Yeni bir kalem ve yeni bir defter vericekler elinize 2020 hikayenizi yazmak üzere. Üstelik içine yazacaklarınız, hatta bunu yaparken ki stiliniz dahi size kalmış. 1 Ocak çarşamba günü sizin gününüz olacak. Farkettiniz mi hem de pazartesi değil, haftanın ortası olacak yeni başlangıcın, ama yepyeni bir yıl ile olacak. 

Dünyada değişmesini istediğiniz ilk şey kendiniz olmalıdır.

Mahatma Gandi

     Ne de güzel söylemiş Gandi. Hep duyduğumuz, motivasyon yazılarında da sıkça karşımıza çıkan bir kelime değil midir ‘değişim’. O zaman bu yıl için kendimize katacağımız ilk değer bu olsun mu? Değişim. Çalışma şeklinizi değiştirin, farklı bir yıl da, farklı teknikler ile yol alın. Kaleminizi değiştirin mesela. Kalem ne alaka demeyin, alacağınız o yeni kalem ile yeni yılda çokça soru çözeceğinizi ve hedeflerinizden ayrılmamanız için o kalemin sizi hep doğru şıklara yönlendireceğini düşünün. 

   İster haftanın başı ya da yılın başı totemlerine inanın, isterseniz de başlamak için ‘an’ da olmaya inanın, hepiniz için de başlamak, değişmek ve değiştirmek için harika bir yıl geliyor. Matematik konularındaki eksiklerinizi ise hiç dert etmeyin. Matedor Akademi bu konuda yanınızda.

Hayatınızda 1 ocağın pazartesi gününe denk geleceği günü hiç beklemeyin.

Yeni bir yılda harikalar yaratmanız ümidiyle.