Öğrencilerin matematik dersleriyle ilgili olarak endişe ve korkuya sahip oldukları yönünde genel bir kanaat bulunmaktadır. Bu korkunun sadece Türkiye’de değil bütün Dünyada olduğu da belirtmiştir (Albayrak, 2000). Bunun yanında matematik dersi ilköğretim 1. sınıftan yüksek öğrenime kadar birçok programın temel derslerinden birisidir. Ayrıca öğrencilerin girmiş oldukları birçok sınavlarda matematik sorularının belirleyici olduğu da kabul edilmektedir.

Öğrenciler açısından, matematik dersi zorunlu olarak öğrenilmesi gereken bir ders olurken aynı zamanda başarısız olunabilecek bir dersmiş gibi de algılanabilmektedir. Türkiye genelinde yapılan sınavlardaki matematik dersinin başarı oranının diğer derslere göre düşüklüğü, bir anlamda bunu doğrulamaktadır. Bu başarısızlığının nedenlerin en önemlilerinden birinin de öğrencilerde var olan matematik korkusu ve matematik derslerinde başarısız olmayı kabullenme veya yapamama olduğu düşünülmektedir. Devamını Oku…

Tyt-Ayt Sınavı Hazırlık Programı

Sınava girmek streslidir, fakat çalışma şeklini geliştirerek bu süreci daha kolay atlatabilirsin. Sınavlarına etkili ve verimli şekilde çalışmak, kendini hazırlıksız hissetmeni engelleyerek seni başarıya hazırlayacaktır!

Ders programını gözden geçir. Sınavlarının ne zaman olacağını ve derslerin kaç kredi olduklarını öğren. Bu tarihleri takvimine veya ajandana işle ki gafil avlanmayasın!

  • Planlamanı, her sınavdan en az bir hafta önce tekrar yapmaya başlayacak şekilde yap. İdeal olanı, sınav gecesi tüm bilgileri tek seferde öğrenmeye çalışmaktansa, daha öncesinde kısa gözden geçirmeler yapman ve çalıştığın süreyi zamanla arttırmandır.

Devamını Oku…

 

Dersi Derste Dinlemek

Sınavlarda başarılı olanlar, zamanlarının çoğunu çalışmakla geçirenler değil; etkili, verimli ve planlı bir çalışma sistemini yürütenlerdir. İyi bir çalışma stili belirlemezseniz en basit konuyu dahi kavramakta güçlük çekebilirsiniz ancak etkili bir yöntemle en zor bilgileri dahi kolayca algılayabilirsiniz.

Bunun için ilk aşama, dersi derste dinlemek ve anlamaktır. Dikkatli bir dinleyici olmak öğrenciyi başarıya adım adım götürecektir. Derste öğretmenini iyi dinleyen öğrenci dersi kolayca kavrar. Ailesine, hobilerine ve diğer aktivitelerine ayıracak zaman bulabilir.

Devamını Oku…

Doğuş Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Maddeler

Türkiye’de eğitim denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk okul Doğuş Üniversitesidir. Akademik kadrosu ve diploma kalitesi ile öne çıkan ve uzunca bir tarihe sahip olan bu eğitim kurumu öğrenci seçiminde çok önemli kriterlere sahip. Peki bu üniversite hayallerinizi süslüyor ve başarınızı bu okul ile taçlandırmak istiyorsanız sizi neler bekliyor? 1- Eğitim kadrosu tecrübeli bir okul olduğu için sabahlara kadar süren vize ve final haftaları sizi bekliyor. Devamını Oku…

Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Maddeler

Türkiye’de eğitim denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk okul Boğaziçi Üniversitesidir. Akademik kadrosu ve diploma kalitesi ile öne çıkan ve uzunca bir tarihe sahip olan bu eğitim kurumu öğrenci seçiminde çok önemli kriterlere sahip. Peki bu üniversite hayallerinizi süslüyor ve başarınızı bu okul ile taçlandırmak istiyorsanız sizi neler bekliyor?

1- Eğitim kadrosu tecrübeli bir okul olduğu için sabahlara kadar süren vize ve final haftaları sizi bekliyor.

Devamını Oku…

 

Aralık ayının son demlerini yaşarken, yeni bir yılın bitmesi ile oluşan sınav stresinin de artması aslında çoğu öğrencinin de yaşayabileceği olağan bir durumdur. Peki olaya bir de farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz? Araştırmalara göre; stresin temelde 2 ana seviyesi vardır.

1. Seviye stres  – Gelişmemiz, ilerlememiz için gerekli ve motive eden bir yapıda olsa da, diğer seviyedeki streslerin bizlere zarar verdiğini, uzun süreli strese maruz kaldığımızda ise, beynimizin zarar gördüğü, bilim insanları tarafından tespit edilmektedir.

2. Seviye stres  – Biz insanların sağlıklı düşünmesini engelleyecek bir şekle dönüşmeye başlar. Seviye yükseldikçe mantıklı düşünemediğimiz gibi, bildiklerimizi hatırlamamız zorlaşmaktadır. Buna hepimizin başına gelmiş olan bir örneği verebiliriz. Sınav stresinden yanlış cevap verdiğimiz sorunun, doğru cevabını, daha salondan çıkar çıkmaz, arkadaşlarımız ile konuşurken hatırlarız. Buradaki etken, sınav stresinin, hatırlamayı zorlaştırmasındadır. Devamını Oku…